Litteratur

Læsekreds om Siri Hustvedts bog "Genfærd"

Tid
17:30 - 19:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Biblioteket i Kilden
Nygårds Plads 31,
2605 Brøndby
Som opfølgning på livestreamingen af International Forfatterscene med den amerikanske forfatter Siri Hustvedt den 16. marts, holder vi en enkelt læsekredsgang med udgangspunkt i hendes nye bog ’Genfærd – en kærlighedshistorie’.

Tilmeld dig læsekredsen ved at sende en mail til Pia Maria Moesby på piamo@brondby.dk eller ring på 21 57 09 01.

Om ’Genfærd – en kærlighedshistorie’:
”Genfærd – En kærlighedshistorie” er Siri Hustvedts stærke erindringsværk om de treogfyrre år, hun tilbragte sammen med sin mand og store kærlighed, forfatteren Paul Auster.

I lige dele memoirer og filosofisk sorgbearbejdning skriver Hustvedt om det første år efter Austers død – og hele deres lange liv sammen. Det er på en gang et stort kunstnerportræt – et intimt indblik i Austers og Hustvedts liv og værk – og en klog, øm og nøgen fortælling om ægteskabets symbiose og fantomsmerterne efter den elskedes død.